Wydarzenia

…o wszystkim

Apetyt

Posted by admin on Wrzesień - 28 - 2011

Konieczność jedzenia to rezultat utrzymania w organizmie żywym optymalnego poziomu składników pokarmowych. Bywa, że czasem mamy apetyt na szczególny rodzaj pożywienia, ale zdarza się również, że „mechanizm kontroli zawodzi” czego konsekwencja jest pojawienie się choroby.

Głód pojawia się gdy pewna ilość składników we krwi – głównie glukozy – obniża się do bardzo małego poziomu, oraz gdy żołądek jest pusty. Wówczas receptory czuciowe wysyłają do mózgu informacje, że jesteśmy głodni. Mózg „odpowiada” także za poziom hormonów informujących organizm o konieczności uzupełnienia niedoboru składników pokarmowych. Gdy „funkcja” apetytu zawodzi, mózg otrzymuje złą informację w rezultacie czego osoba dobrze odżywiona  może odczuwać stałe uczucie głodu, a u niedożywionej może występować brak apetytu. Objawem głodu jest uczucie ssania w żołądku, ogólne osłabienie, a także skłonność do irytacji.

Brak apetytu może się pojawiać na przykład w przypadku kaca, przeziębienia, depresji, choroby morskiej czy na skutek zmiany diety. Organizm wycieńczony chorobą potrzebuje czasu na odzyskanie sił. Dlatego okres rekonwalescencji to czas gdy trzeba w sposób szczególny zadbać o lekkostrawną i odżywczą dietę, ponieważ rekonwalescenci mają trudności z apetytem a do spożywania posiłków trzeba ich zachęcać. Podawane w tym czasie posiłki powinny zachęcać atrakcyjnym wyglądem ale tez nie należy podawać zbyt dużych porcji. Dieta w tym trudnym okresie powinna zawierać głównie owoce, warzywa, nasiona zbóż, orzechy które uzupełnią niedobór witamin i mikroelementów. Nie zalecane jest spożywanie ciężkich dań na przykład smażonych na tłuszczu do przygotowania których używane są patelnie. Należy także pamiętać, iż zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze jest zmienne i zależy od wielu czynników jak na przykład wieku, płci czy masy ciała.

Podobne artykuły:

 • Nakarm wolne rodniki
 • Bodaj każdy z nas zetknął się z hasłem wolne rodniki. Jest ono dość popularne i używane niemalże nagminnie. Jednakże czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę co to tak naprawdę jest i jaka funkcje pełnią dla naszego organizmu?
  Wolne rodniki to atomy lub cząsteczki, którym brakuje jednego elektronu. Głównym źródłem ich obecności w naszym organizmie jest tlen.

 • Lepiej dmuchać na zimne
 • Ustawa o związkach partnerskich budzi całą gamę kontrowersji. Zatem jeszcze długo będziemy musieli na nią czekać. Nie znaczy to jednak, że osoby, które żyją w konkubinacie nie maja żadnych praw. W kodeksie cywilnym istnieją inne przepisy, których znajomość często może okazać się pomocna lub nawet zbawienna. Ludzie, którzy nie decydują się na krok, jakim jest

 • Kuchnie Świata
 • Kuchnia włoska: Jest jedną z dwóch najbardziej popularnych kuchni europejskich obok kuchni francuskiej. Kuchnia ta charakteryzuje się z dużej ilości warzyw i przypraw takich jak np. oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn, a także używaniem parmezanu. Dość powszechnie stosuje się również oliwę, pomidory, cebulę i czosnek, a także oliwki. Kuchnia włoska wyspecjalizowała się głównie w

 • Dlaczego gotowanie jest takie ważne?
 • Gotowanie dla niektórych jest pasją a dla niektórych udręką, jedni umieją gotować za to innym nie wychodzi to specjalnie za dobrze. Ale czy da się cały czas chodzić do restauracji lub zamawiać jedzenie w fast-foodach? Moim zdaniem lepiej jest się czegoś nauczyć i sobie to ugotować, gotowanie dla samego siebie nie musi być jakieś specjalnie

 • Jesienne Grzybki na śniadanie
 • Czujecie zapach placków ziemniaczane z borowikami albo jajecznicy z kurkami? Miły początek dnia, a także wyśmienity akcent każdego posiłku. Grzyby właśnie pod koniec lata oraz piękną polską jakże złotą jesienią są bohaterami wielu dań. Grzybiarze z pasją ruszają na podbój borów, lasów oraz innych tajemnych miejsc, po to aby uzbierać pełne kosze tych leśnych skarbów.
  Najlepszą

Categories: Dom

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin

Search Site