Wydarzenia

…o wszystkim

Buraczek ma czerwony fraczek

Posted by admin on Wrzesień - 2 - 2011

Buraczki – popularne,  dostępne przez cały okrągły rok, tanie, a do tego bardzo zdrowe. Idealnie pasują do sałatek czy dań mięsnych, ale przede wszystkim są podstawowym składnikiem barszczu czerwonego.

Buraczki przywędrowały do nas z krajów śródziemnomorskich. Tam już w średniowieczu z dzikorosnącego buraka w terenach nadmorskich wyhodowano wiele odmian jadalnych. W tym o różnych kształtach: koliste, stożkowate czy lekko spłaszczone. Walory odżywcze buraczków ceniono od niepamiętnych czasów. Podobno grecka bogini miłości, Afrodyta właśnie burakom zawdzięczała swoją urodę. Na złotej tacy podawano je bożkowi Apollowi. Cenione były również przez lekarzy w Cesarstwie Rzymskim. W Babilonie i Mykenach liście buraczka używane były jako niezastąpione zioło o właściwościach leczniczych. W Polsce do jadania zdrowych buraczków  ćwikłowych zachęcał Mikołaj Rej. W dzisiejszym języku nazwalibyśmy to reklamą. Buraki bardzo często gościły na stołach dworskich w tym u Władysława Jagiełły. Nowością ostatnich czasów są buraczki rodem z Kanady. Długie, słodkie oraz delikatne w smaku, a przy tym o bardzo intensywnej barwie – niemalże czarnej. Są bardzo smaczne, a gotuje się je o wiele szybciej niż tradycyjne Wodany.

Buraczki korzeniowe jadamy przez cały rok, a latem wykorzystujemy również liście, czyli popularną botwinkę. Cieszą się one uznaniem w kuchniach całego świata. Przyrządza się z nich najrozmaitsze rarytasy z dodatkami, które nam, Polakom mogą wydawać się egzotyczne, albo nawet dziwne.  Restauracje Kraków polecają galaretkę z buraczków z krewetkami, buraczki z pieczonymi śliwkami w sosie karmelowym czy risotto z buraczkami i serem ricotta. Znane są nawet buraczane hamburgery czy sorbety.

Przeciętnie Polak zjada osiem kilogramów rocznie buraczków pod wieloma postaciami. Obok ćwikły z chrzanem wybieramy sałatki obiadowe do mięsa. Jednakże na naszych tradycyjnych stołach pojawiają się i inne dania.  Na pochwałę zasługują pieczone buraczki. Należy pamiętać, że najlepszy burak to taki, którego średnica nie przekracza 8cm, a po przekrojeniu ma niewyraźnie zaznaczone pierścienie oraz jednolitą barwę.

 

 

Podobne artykuły:

  • Obiad po polsku
  • Wielu Polakom trudno jest sobie wyobrazić obiad bez mięsa. Pyszny, soczysty schabowy czy ociekające skwarkami pierogi z mięsem to kwintesencja polskiej kuchni. Zagorzałym wielbicielom takich tłustych dań coraz częściej z uwagi na zdrowie odradza się częste delektowanie się tymi specjałami.  Nadmierne ich spożywanie jest pierwszym krokiem do miażdżycy, zawału serca czy wysokiego poziomu złego cholesterolu.

Categories: Dom

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Search Site