Wydarzenia

…o wszystkim

Co z tą książką?

Posted by admin on Lipiec - 26 - 2012

Stan polskiego czytelnictwa w ostatnich kilkunastu latach maleje dramatycznie – tak pokazują zarówno statystyki wydawnictw, jak również częstotliwość korzystania z bibliotek. Wynika to nie tylko z lenistwa czy braku czasy, ale przede wszystkim z tego, że zanikła potrzeba czytania. Być może to wina systemu edukacji, który sprawia, że po książkę sięgamy z przymusem. Dziecko wychodzi więc ze szkoły z obrazem literatury przedstawionym przez lektury szkolne, kojarzy książki już tylko z rozwlekłością i rozbudowanymi opisami w Nad Niemnem, czy pozytywistycznymi nowelkami, w których pomór dotykał niemal każdego, młodego bohatera.

Zadziwiającym pomysłem swego czasu była również próba uszczuplenia listę lektur szkolnych. Niestety jej ofiarą miały paść nie te lektury, które przestały być rozumiane przez młode pokolenie, lecz Gombrowicz i współcześni poeci tacy jak między innymi Świetlicki. Według ówczesnego ministra nie niosły one wartości, których prawdziwy Polak potrzebuje. Na szczęście częściowo udało się uchronić współczesne lektury przed wpisaniem ich na listę lektur zakazanych. Problem czytelnictwa być może wynika również z fakty, iż żyjemy w przestrzeni nasyconej multimediami, które zupełnie zmieniają nasze przyzwyczajenia. Dziecko, które ogląda telewizor systematycznie i długi czas spędza przy komputerze nie zacznie czytać książki. Z prostego powodu.LFJ: Boba Jazz Band

Po pierwsze dlatego, że nie będzie potrafiło skupić się na ciągu liter i szybko się znudzi. Książka wydaje się dziecku mało atrakcyjna. A przecież pierwotną funkcją literatury jest dawanie przyjemności, skłanianie do refleksji, możliwość oderwania się od rzeczywistości i poznanie nowych światów. Dziecko jednak poznaje nowe światy bez potrzeby używania wyobraźni. Wystarczy jeden guzik na pilocie lub komputerze i może pogrążyć się w świecie wirtualnym. Konsekwencje są widoczne w późniejszym wieku. Nadmierne pobudzanie prawej półkuli mózgu we wczesnym dzieciństwie, które odbywa się właśnie przez nadmierną stymulację obrazem, powoduje późniejsze problemy z uczeniem się i koncentracją.

Czartery Mazury

Podobne artykuły:

    None Found

Categories: Dom

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Search Site