Wydarzenia

…o wszystkim

Fitness

Posted by admin on Listopad - 25 - 2011

Fitness jest to rodzaj gimnastyki rekreacyjnej. Początki fitnessu łączą się z powstaniem i rozpowszechnieniem aerobiku, który był pierwszą i podstawową formą tej gimnastyki. Ojczyzną aerobiku są Stany Zjednoczone. Wynalazca tego zestawu ćwiczeń to dr Kenneth Cooper który to w latach 70. był lekarzem w Narodowej Agencji Aeronautyki USA (słynne NASA). Opracował on programy kondycyjne dla amerykańskich kosmonautów. Przeprowadził liczne badania na wielu tysiącach osób, które pozwoliły mu na stworzenie podstaw i założeń aerobiku. Cechą nieodłączną ćwiczeń aerobowych (inaczej tlenowych) jest to, że układ krążenia i oddychania pracował tak, aby organizm w trakcie ćwiczeń pobierał jak najwięcej tlenu oraz unikał okresów niedotlenienia. Cooper był autorem całej idei aerobiku, zaś jego rodaczka popularna wówczas aktorka Jane Fonda była symbolem wykonywania tych właśnie ćwiczeń w rytm muzyki. Do popularności aerobiku przyczynił się nieszczęśliwy przypadek w 1979 roku. Podczas kręcenia filmu pt. „Chiński syndrom” wyżej wymieniona aktorka złamała nogę, a już za dwa miesiące miała rozpoczynać prace przy następnym filmie. Miała więc niewiele czasu na powrót do zdrowia.  Stąd też wybrała się do klubu, gdzie prowadzono zajęcia gimnastyczne dla kobiet. Była to gimnastyka prowadzona bardzo szybko w rytm muzyki dyskotekowej. Aktorka opowiadała, że po trzech pierwszych dniach miała kłopoty z chodzeniem po schodach, zaś już po tygodniu zachwyciła się tą formą rekreacji oraz o dziwo w pełnej sprawności stanęła przed kamerą filmową. Następnie otworzyła swój własny fitness klub w Los Angeles – FONDA’S STUDIO. Dzięki niej miliony ludzi dowiedziało się o tej  formie rozrywki. Fonda wydawała książki na ten temat, kręciła filmy.

W Europie prekursorką aerobiku była z kolei Sydney Rome, była gwiazda hollywoodzka. Do Polski aerobik dotarł już w 1981 roku. Jako pierwsza spropagowała go znana kiedyś gimnastyczka oraz absolwentka AWF w Warszawie Hanna Fidusiewicz. Jako  pierwsza Polka ukończyła kurs specjalizacyjny dotyczący aerobiku w Paryżu. Początkowo zaczęła prezentować zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W 1983 roku za zgodą Stołecznego Ośrodka Sportu otworzyła pierwszy w Polsce fitness klub – Klub „POD SKOCZNIĄ” mieszczący się w Warszawie. Zakres usług klubu nie był szeroki, ograniczał się jedynie do zajęć przy muzyce. Mimo to frekwencja była bardzo duża.

Kursy pływania Wrocław pomogą nam utrzymać świetną sylwetkę oraz nauczą wielu ciekawych stylów pływania. Można je łączyć z fitnessem, aerobikiem, siłownią  – ważne żeby wszystkie te czynności dobrze wpłynęły  na nasze ciało.

Podobne artykuły:

    None Found

Categories: Sport

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Search Site