Wydarzenia

…o wszystkim

Grupa dzieci na bezludnej wyspie

Posted by admin on Listopad - 25 - 2011

W 1954 roku William Golding opublikował powieść „Władca much”. Książka ta na stałe weszła do kanonu najważniejszych powieści XX wieku. Autor w sposób świadomy nawiązał w swojej powieści do prozy autorów takich jak Daniel Defoe, George Orwell czy Aldous Huxley. To książka, gdzie w jasny sposób jest przedstawiony upadek kultury jaką stworzył człowiek.

Powieść można określić jako socjologiczną odmianę science-fiction. Akcja powieści „Władca much” rozgrywa się w czasie wojny atomowej. Samolot na pokładzie, którego znajduje się grupka chłopców leci z Anglii na południe. Nad oceanem jednak samolot ulega tajemniczej katastrofie z której ocalała grupa 40 chłopców. Znajdują oni schronienie na bezludnej wyspie.

Dzieci, by przetrwać na wyspie, muszą się zorganizować w społeczeństwo. Przywódcą zostaje dwunastoletni Jack. Pozbawione opieki swoich rodziców muszą radzić sobie z uczuciami jak strach, tęsknota czy samotność. Niezbędne do przetrwania jest zorganizowanie polowań i zapewnienie pożywienia. W związku z czym w grupie następuje nieunikniony podział ról.

W społeczności jaką stworzyli chłopcy pojawiają się konflikty. Powoli dominującymi uczuciami nad reakcjami chłopców stają się strach i lęk.

Ta piękna i zarazem wstrząsająca powieść nie ukazuje tylko mechanizmów władzy. Pokazuje również, że rozwój dziecka bez opieki najważniejszych osób w jego życiu –  rodziców –  prowadzi do skrzywienia psychiki.

Komórki macierzyste znajdujące się w krew pępowinowa pozwalają wyleczyć wiele chorób. Z kolei prawidłowy rozwój dziecka odbywa się również na skutek spożywania witamin ale głównie za sprawą mleka matki. Dzięki temu organizm dziecka uodparnia się na wiele bakterii czy wirusów.

Golding napisał historię, która teoretycznie mogłaby się wydarzyć w rzeczywistości. Dzieci w grupie prawdopodobnie byłyby w stanie przeżyć w przyrodzie – tyle że powstałaby wtedy społeczność zdominowana przez przemoc, okrucieństwo i strach.

Podobne artykuły:

 • Mały Tarzan i witamina K
 • Postać heroicznego, nieustraszonego oraz dzielnego Tarzana wymyślił pisarz science fiction Edgar Rice Burroughs. Tarzan stał się bohaterem wielu powieści i filmów a także komiksów dla dzieci. Pierwsza opowieść o Tarzanie pod tytułem: Tarzan wśród małp ukazała się w 1912 roku. Następnie ukazały się dalsze części.
  Tarzan jako niemowlę trafił do afrykańskiej dżungli razem z rodzicami. Byli

 • Wyprawka na szóstkę
 • Rodzice pomimo iż komórki macierzyste „zainwestowali” w bank krwi pępowinowej to wrzesień nie sprzyja kolejnym inwestycjom w lokatę dzieci. Wyjazdy wakacyjne poważnie nadwątliły wiele rodzinnych budżetów, a na horyzoncie nowe wydatki związane ze szkoła oraz edukacją dzieci. Dla wielu rodziców oznacza to nie łatwą gimnastyką, albo nawet szkołę – oszczędzania oraz planowania. Cena jednej książki

 • Komórki życia
 • Współczesne panuje moda na bycie fit i zdrową żywność – niestety jak każda moda, traktowana jest powierzchownie i przejściowo.                Paradoksalnie bowiem w społeczeństwie szerzą się choroby cywilizacyjne, których nawet nie zauważamy. Wbrew pozorom, nie powinny kojarzyć nam się one z dawnymi epidemiami gruźlicy czy cholery. Choroby cywilizacyjne są wynikiem rozwoju społeczeństwa i inaczej można

 • Krew na wagę złota
 • Życie bez krwi byłoby niemożliwe. Serce pompujące krew przez sieć naczyń krwionośnych i żył dostarcza komórkom składników odżywczych i tlen oraz usuwa uboczne produkty przemiany materii.
  Krew pępowinowa (http://www.bezcennydar.pl/o-komorkach/banki-krwi-pepowinowej)  to substancja podtrzymująca życie. Ciągle krąży w organizmach żywych dostarczając komórkom pożywienia by te z kolei wytworzyły energię oraz regenerowały tkanki. Krew to także „służba oczyszczająca” usuwająca z

 • Piękno kobiet tkwi we… włosach
 • Przeciętnie człowiek ma od 100 do 150 tys. włosów na głowie. Z kolei na 1 cm powierzchni ciała ich liczba wynosi od 150 do 750. Różnica jest zasadnicza ze względu na kolor a tym samym na grubość  włosa ( ciemniejszych jest znacznie mniej).
  Ten nitkowaty twór naskórka posiadają jedynie ssaki.  Włosy znajdują się na całej skórze

Categories: Zdrowie

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin

Search Site