Wydarzenia

…o wszystkim

Higiena jamy ustnej

Posted by admin on Sierpień - 12 - 2011

Najprostszy sposób zapobiegnięcia próchnicy to prawidłowe, systematyczne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej a także płynów do płukania jamy ustnej. Jednakże pomimo tych wszystkich zabiegów na zębach może pojawić się kamień. To substancja twardsza niż bakteryjna płytka nazębna, którą nie zawsze można usunąć przy pomocy samego szczotkowania. Dentysta Wrocław posługuje się specjalnym narzędziem tzw. skajlerem usuwającym kamień, który wibrując rozbija kamień na maleńkie fragmenty, które następnie są usuwane. Czynność usuwania kamienia kończy się wraz z wypolerowaniem uzębienia niezbędnego do zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej.

Nie zapominajmy także o fluorze, który zapobiega próchnicy. Stosowanie tego pierwiastka w maleńkich ilościach zapobiega powstawaniu próchnicy. Fluor jest wchłaniany do zęba przez co wzmacnia szkliwo a także zębinę sprawiając tym samym wzrost odporności zębów na działanie kwasów. Fluor dostarczany jest do organizmu bądź z wodą pitną bądź w momencie mycia zębów podczas którego stosuje się pastę zawierającą ten poierwiastek.

Prawidłowa higiena jamy ustnej to także zwrócenie uwagi na pożywienie jakie dostarczamy organizmowi. Słodkie produkty zawierają cukier ułatwiają rozwój kwasów i zarazków, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Dlatego podczas podjadania lepiej zjeść jakiś owoc czy warzywo niż coś słodkiego, lepkiego jak na przykład czekolada.

Niezwykle ważnym aspektem dbałości o zęby są wizyty kontrolne u dentysta Wrocław. Stomatolog Wrocław skontroluje stan zębów i rozpozna ewentualne problemy jakie mogą zaistnieć w jamie ustnej. Podczas badania zdarza się, że trudno jest ustalić stopień czy obecność próchnicy w zębie. Dlatego w takich wypadkach stosuje się zdjęcia rentgenowskie, które ułatwiają ujawnić miejsca dotknięte próchnicą. Podczas bolesnego zabiegu dentysta aplikuje zastrzyk, który znieczula okolice chorego zęba oraz zębów z nich sąsiadujących.

Należy pamiętać, że próchnica to nieodwracalny proces a zęby nią dotknięte nie da się całkowicie wyleczyć. Jedyne wyjście to borowanie w celu usunięcia zepsutej części zęba a następnie wypełnienie powstałego ubytku srebrnym amalgamatem. Niektóre wypełniacze utwardza się dodatkowo światłem nadfioletowym.

Zatem zadbajmy o prawidłową higienę jamy ustnej i kierujmy się zasadą że lepiej jest zapobiegać niż później leczyć.

Podobne artykuły:

 • Konsekwencje nie dbania o zęby
 • Jak wiadomo, dbałość o zęby to podstawa naszego zdrowia. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nie dbając właściwie o zęby, naraża się nie tylko na próchnicę, a co za tym idzie na ich utratę, ale także na wiele innych chorób spowodowanych przedłużającym się stanem zapalnym w jamie ustnej. Najkorzystniejsze dla stanu naszego

 • Piękne zęby
 • Na pewno każdy chciałby mieć zdrowy i piękny uśmiech, lecz niestety nie zawsze jest nam to dane od Boga. Mało osób może się pochwalić takim uśmiechem. Większość z nas ma zadbane ząbki lecz nierówne co nie wpływa dobrze na wygląd. Stomatolog Wrocław pomoże nam w ułożeniu naszych ząbków aby były proste i ładne, niestety będziemy

 • Piękny uśmiech to zdrowe zęby
 • Któż z nas nie marzy o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu. Uśmiech taki to przede wszystkim zdrowe i proste zęby. A o uzębienie należy dbać już od najmłodszych lat.
  Dzieci często obawiają się wizyt u dentysty w obawie przed bólem jaki może je tam spotkać. W przypadku wizyt u dentysty jednak im są one częstsze tym mniej problemów

 • Omijaj laryngologa szerokim łukiem
 • Każdy z nas codziennie narażony jest na wiele chorób. Zapalenie uszu to jedna z wielu przykrych niespodzianek, jakie może nas spotkać w każdej porze roku. Niezależnie czy zima czy też lato schorzenie to może nas spotkać. Wówczas nie może obejść się bez wizyty u laryngologa. Podobnie zresztą jak dentysta Wrocław przyjmuje swoich pacjentów cały rok

 • Tic-tac na co dzień
 • Od lat obserwowanym fenomenem jest obecność tic-taca w niemal każdej kieszeni, każdego dnia. Te małe, zawierające jedynie 2 kalorie odświeżacze wdarły się w Polską codzienność. Czy ich sukcesem były reklamy z pięknymi uśmiechniętymi dziewczynami,  zachwalającymi niską kaloryczność produktu? A może po prostu tic-tac jako odświeżacz pokonał wszystkich konkurentów swym smakiem, świeżością i poręcznym opakowaniem.
  W dzisiejszych

Categories: Zdrowie

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin

Search Site