Wydarzenia

…o wszystkim

Komórki życia

Posted by admin on Marzec - 28 - 2012

Współczesne panuje moda na bycie fit i zdrową żywność – niestety jak każda moda, traktowana jest powierzchownie i przejściowo.                Paradoksalnie bowiem w społeczeństwie szerzą się choroby cywilizacyjne, których nawet nie zauważamy. Wbrew pozorom, nie powinny kojarzyć nam się one z dawnymi epidemiami gruźlicy czy cholery. Choroby cywilizacyjne są wynikiem rozwoju społeczeństwa i inaczej można nazwać je chorobami XXI wieku. Im bardziej rozwinięte społeczeństwo, tym więcej jego członków cierpi na rozmaite przypadłości – najczęstsze z nich to cukrzyca, nadciśnienie czy choroby wieńcowe. I choć choroby przewlekłe są bardzo uciążliwe i wyniszczające organizm, nie boimy ich się tak bardzo jak nowotworów.

Zanieczyszczenie środowiska, niska odporność i skłonności genetyczne sprawiają, że liczba ludzi zapadających na raka zwiększa się z roku na rok. Współczesna nauka wychodzi jednak naprzeciw temu wyzwaniu i ciągle poszukuje metod skutecznego i jak najmniej inwazyjnego leczenia nowotworów. Niestety w przypadku starszych pokoleń sytuacja jest bardziej skomplikowana  – na skuteczną kurację mogą liczyć jednak nasze dzieci. Wszystko to dzięki innowacyjnej metodzie, która wykorzystuje komórki macierzyste dziecka wydzielone z krwi pępowinowej, pobranej podczas porodu. Przechowywane są one w specjalnych ośrodkach. Bank krwi pępowinowej specjalizuje się w ich specjalistycznym przechowywaniu, tak, by w odpowiednim momencie – nawet kilkanaście lat później, mogły zostać odpowiednio użyte.

W przyszłości mogą one zostać przeszczepione naszemu dziecku – służą leczeniu blisko siedemdziesięciu chorób – a badania nad ich leczniczym działaniem nadal trwają. To, co czyni je tak wyjątkowe, to między innymi to, że nigdy nie atakują komórek dawcy – przeszczep nie zostanie więc odrzucony, co szczególnie istotne jest w przypadku ratowania chorych na białaczkę. Istnieją dwa rodzaje banków krwi pępowinowej – publiczne, do których możemy przekazać krew, ale zostanie ona przeznaczona do leczenia innych chorych, oraz banki prywatne. Przekazana tam krew pępowinowa przechowywana jest tylko i wyłącznie dla naszego dziecka – mamy więc pewność, że jeśli w przyszłości zachoruje, ma dużo większą szanse na wyzdrowienie i przeżycie.

Działanie komórek macierzystych polega na niszczeniu komórek nowotworowych, a przeszczepianie są po intensywnej chemioterapii lub radioterapii. Co więcej, są skuteczna bronią w walce z Alzheimerem i chorobą Parkinsona. Z racji ich zdolności przekształcania się w komórki mięśniowe, w przyszłości mogą leczyć również choroby serca. Oprócz życia, naszemu dziecku możemy podarować również gwarancję zdrowia – a przynajmniej możliwość ewentualnego wyleczenia z ciężkiej choroby.

Podobne artykuły:

 • Krew na wagę złota
 • Życie bez krwi byłoby niemożliwe. Serce pompujące krew przez sieć naczyń krwionośnych i żył dostarcza komórkom składników odżywczych i tlen oraz usuwa uboczne produkty przemiany materii.
  Krew pępowinowa (http://www.bezcennydar.pl/o-komorkach/banki-krwi-pepowinowej)  to substancja podtrzymująca życie. Ciągle krąży w organizmach żywych dostarczając komórkom pożywienia by te z kolei wytworzyły energię oraz regenerowały tkanki. Krew to także „służba oczyszczająca” usuwająca z

 • Szlachetny płyn most wanted!
 • Krew, to jeden z podstawowych i bodaj czy nie najważniejszy płynów ustrojowych w organizmie człowieka. Różne sytuacje życiowe mogą wpłynąć na utratę większej lub mniejszej jej ilości. Jak co roku okres wakacyjny sprzyja liczbie wypadków, wzrasta zatem natężenie potrzeb operacji, zabiegów oraz transfuzji. Wakacje, urlopy i ekstremalne upały drastycznie wpłynęły na zmniejszenie liczby krwiodawców. Centrum

 • Wyprawka na szóstkę
 • Rodzice pomimo iż komórki macierzyste „zainwestowali” w bank krwi pępowinowej to wrzesień nie sprzyja kolejnym inwestycjom w lokatę dzieci. Wyjazdy wakacyjne poważnie nadwątliły wiele rodzinnych budżetów, a na horyzoncie nowe wydatki związane ze szkoła oraz edukacją dzieci. Dla wielu rodziców oznacza to nie łatwą gimnastyką, albo nawet szkołę – oszczędzania oraz planowania. Cena jednej książki

 • Mały Tarzan i witamina K
 • Postać heroicznego, nieustraszonego oraz dzielnego Tarzana wymyślił pisarz science fiction Edgar Rice Burroughs. Tarzan stał się bohaterem wielu powieści i filmów a także komiksów dla dzieci. Pierwsza opowieść o Tarzanie pod tytułem: Tarzan wśród małp ukazała się w 1912 roku. Następnie ukazały się dalsze części.
  Tarzan jako niemowlę trafił do afrykańskiej dżungli razem z rodzicami. Byli

 • Podział komórek macierzystych
 • Komórki macierzyste dzielimy na cztery grupy:  totipotentne (komórki które ulegają zróżnicowaniu w każdy typ komórek na przykład do komórek tworzących łożysko),  pluripotentne (to rodzaj komórek które mają zdolność dania początku każdemu typowi komórek w dorosłym organizmie człowieka z wyjątkiem komórek łożyska), multipotentne (komórki mające zdolność zróżnicowania się w inne typy komórek ale określonej tkanki) oraz

Categories: Zdrowie

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin

Search Site