Wydarzenia

…o wszystkim

Kulinarna historia Podhala

Posted by admin on Listopad - 25 - 2011

Regionalna kuchnia podhalańska jest to kuchnia ukształtowana w trudnych warunkach klimatycznych i materialnych przez mieszkańców Podhala. Obecnie już całkowicie zapomniana, jedynie nazwy co po niektórych dań w restauracjach nawiązują do dawnych potraw. Do podstawowych potraw tej kuchni należy zaliczyć wszystko, co ubogie góralskie gospodarstwo zdołało wyprodukować, ale nie przetworzyć w celu odsprzedania. Przede wszystkim podstawą były gotowane ziemniaki (z gwary grule, rzepa) oraz bryjka bądź też jej gęstsza postać nazywana kluską. Inne produkty używane codziennie w kuchni podhalańskiej to mąka jarcana czyli jęczmienna, owsiana lub kukurydziana. Ta ostatnia na stałe zadomowiła się za czasów austro-węgierskich, gdy górale za zarobkiem udawali się aż pod sam Peszt i tam właśnie otrzymywali jako część zapłaty mąkę kukurydzianą. Z nabiału stosowana była głównie serwatka, maślanka oraz żętyca. Jako omasty używano zaś  topionej słoniny, skwarków lub też czasami oleju lnianego. Mleko zarówno słodkie, jak i kwaśne spożywano tylko odświętnie. Z kolei produkty takie jak ser biały, masło, oscypki i jaja starano się zbyć, więc były to produkty spożywane sporadycznie. Warzywa, głównie kapusta  uprawiane były przede wszystkim w Kotlinie Nowotarskiej oraz Spiszu i Orawie gdzie panują nieco łagodniejsze warunki klimatyczne w porównaniu do reszty okolic. Kapustę kiszono (z gwary kiscono) w całych główkach przekładanych liśćmi w beczkach (z gwary sudek). Natomiast w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej i innych wyżej położonych miejscowościach już sama uprawa ziemniaków była niezwykle trudna.  Chleba zaś w domach na Skalnym Podhalu nie wypiekano. Kupowano go w „targowy dzień” w Nowym Targu. Ponoć codziennie dla całej wsi z piekarni w Poroninie dostarczano 15 bochenków chleba i 80 bułek. W okresie międzywojennym pieczywo zastępowano moskolami, czyli plackami pieczonymi na blasze aż do lat 60. ubiegłego stulecia. Największym przysmakiem kuchni podhalańskiej jest oczywiście wszechobecnie znana kwaśnica.

Warto zapoznać się z historią  jednej z naszych rodzimych, regionalnych kuchni, ponieważ jest to bardzo ciekawy temat do rozpatrzenia. Warto dowiedzieć się co jedli i jak żyli nasi przodkowie, krewni, rodacy.  Z pewnością znajdzie się wtedy wielu zwolenników wszelkich potraw smażonych na patelnie.

Podobne artykuły:

 • Kuchnie Świata
 • Kuchnia włoska: Jest jedną z dwóch najbardziej popularnych kuchni europejskich obok kuchni francuskiej. Kuchnia ta charakteryzuje się z dużej ilości warzyw i przypraw takich jak np. oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn, a także używaniem parmezanu. Dość powszechnie stosuje się również oliwę, pomidory, cebulę i czosnek, a także oliwki. Kuchnia włoska wyspecjalizowała się głównie w

 • Kuchnia staropolska średniowieczna
 • Kuchnia polska w średniowieczu opierała się na prostych potrawach, które wytwarzane były z płodów rolnych (proso, żyto, pszenica), mięsa zwierząt zarówno dzikich, jak i hodowlanych oraz owoców, ziół i przypraw, które uzyskiwane były dzięki zbieractwu. Nasza kuchnia znana była szczególnie z obfitego wykorzystywania soli i ciągłej obecności kasz. Cechowała ją głównie wysoka kaloryczność dań oraz

 • Akcesoria kuchenne
 • Smaczne, zdrowe dania, i to jakie tylko chcemy, można przyrządzić dzięki akcesoria kuchenne firmy Quiselle. Jest ona dystrybutorem marek odznaczających się wysoką jakością swoich wyrobów. W jej ofercie znajdziemy między innymi garnki, patelnie, formy, ceramikę, porcelanę, szkło, a także różnego rodzaju plecionki, serwetki czy sztućce. Produkty Quiselle nie tylko są użyteczne, funkcjonalne, dostosowane do zmieniających

 • Nakarm wolne rodniki
 • Bodaj każdy z nas zetknął się z hasłem wolne rodniki. Jest ono dość popularne i używane niemalże nagminnie. Jednakże czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę co to tak naprawdę jest i jaka funkcje pełnią dla naszego organizmu?
  Wolne rodniki to atomy lub cząsteczki, którym brakuje jednego elektronu. Głównym źródłem ich obecności w naszym organizmie jest tlen.

 • Apetyt
 • Konieczność jedzenia to rezultat utrzymania w organizmie żywym optymalnego poziomu składników pokarmowych. Bywa, że czasem mamy apetyt na szczególny rodzaj pożywienia, ale zdarza się również, że „mechanizm kontroli zawodzi” czego konsekwencja jest pojawienie się choroby.
  Głód pojawia się gdy pewna ilość składników we krwi – głównie glukozy – obniża się do bardzo małego poziomu, oraz gdy

Categories: Dom

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin

Search Site