Wydarzenia

…o wszystkim

Mały Tarzan i witamina K

Posted by admin on Październik - 14 - 2011

Postać heroicznego, nieustraszonego oraz dzielnego Tarzana wymyślił pisarz science fiction Edgar Rice Burroughs. Tarzan stał się bohaterem wielu powieści i filmów a także komiksów dla dzieci. Pierwsza opowieść o Tarzanie pod tytułem: Tarzan wśród małp ukazała się w 1912 roku. Następnie ukazały się dalsze części.

Tarzan jako niemowlę trafił do afrykańskiej dżungli razem z rodzicami. Byli to Brytyjczycy o szlacheckim pochodzeniu. Rodzice Tarzana wcześnie umarli i małym Tarzanem zaopiekowało się stado małp. Środowisko w jakim  został wychowany mały bohater stworzyły z niego potężnego mężczyzną z cechami supermana. Kolejne książki to ciąg dalszych losów Tarzana łącznie z poznaniem swojej miłości – pięknej Jane – oraz odnalezieniem rodziny w Anglii.

Oczywiście przygody Tarzana to tylko fikcja literacka. W rzeczywistości takie zdarzenie jest raczej mało prawdopodobne. Niemowlę jest całkowicie zależne od swoich rodziców a już na pewno od matki. Pozostawione bez opieki w dżungli nie miałoby w rzeczywistości żadnych szans przeżycia. Poza tym współczesne niemowlaki nie są tak odporne i zahartowane jak mały Tarzan z powieści Edgara Rice’a Burroughsa.

W dzisiejszym świecie dziecko jest narażone na wiele zagrożeń. Jednym z takich zagrożeń jest na przykład niedostateczna ilość witaminy K. W pierwszych miesiącach życia witamina K jest niezbędnym elementem dla prawidłowego rozwoju organizmu dziecka. Jednakże współcześnie można zapobiec niemalże wszystkim niebezpieczeństwom zagrażającym zdrowiu a nawet życiu dziecku. Bardzo optymistycznie przedstawiają się badania nad krwią pępowinową zawierająca w swoim składzie komórki macierzyste. Niewątpliwie są to „rewolucyjne rozwiązania” dla niejednej choroby.

Neonatologia stara się zwalczać zagrożenia niebezpieczne dla zdrowia noworodka. Dobra profilaktyka to podstawa, by dziecko dobrze się rozwijało. Trzeba o tym pamiętać.

 

Podobne artykuły:

 • Grupa dzieci na bezludnej wyspie
 • W 1954 roku William Golding opublikował powieść „Władca much”. Książka ta na stałe weszła do kanonu najważniejszych powieści XX wieku. Autor w sposób świadomy nawiązał w swojej powieści do prozy autorów takich jak Daniel Defoe, George Orwell czy Aldous Huxley. To książka, gdzie w jasny sposób jest przedstawiony upadek kultury jaką stworzył człowiek.
  Powieść można określić

 • Szlachetny płyn most wanted!
 • Krew, to jeden z podstawowych i bodaj czy nie najważniejszy płynów ustrojowych w organizmie człowieka. Różne sytuacje życiowe mogą wpłynąć na utratę większej lub mniejszej jej ilości. Jak co roku okres wakacyjny sprzyja liczbie wypadków, wzrasta zatem natężenie potrzeb operacji, zabiegów oraz transfuzji. Wakacje, urlopy i ekstremalne upały drastycznie wpłynęły na zmniejszenie liczby krwiodawców. Centrum

 • Komórki życia
 • Współczesne panuje moda na bycie fit i zdrową żywność – niestety jak każda moda, traktowana jest powierzchownie i przejściowo.                Paradoksalnie bowiem w społeczeństwie szerzą się choroby cywilizacyjne, których nawet nie zauważamy. Wbrew pozorom, nie powinny kojarzyć nam się one z dawnymi epidemiami gruźlicy czy cholery. Choroby cywilizacyjne są wynikiem rozwoju społeczeństwa i inaczej można

 • Piękno kobiet tkwi we… włosach
 • Przeciętnie człowiek ma od 100 do 150 tys. włosów na głowie. Z kolei na 1 cm powierzchni ciała ich liczba wynosi od 150 do 750. Różnica jest zasadnicza ze względu na kolor a tym samym na grubość  włosa ( ciemniejszych jest znacznie mniej).
  Ten nitkowaty twór naskórka posiadają jedynie ssaki.  Włosy znajdują się na całej skórze

 • Podział komórek macierzystych
 • Komórki macierzyste dzielimy na cztery grupy:  totipotentne (komórki które ulegają zróżnicowaniu w każdy typ komórek na przykład do komórek tworzących łożysko),  pluripotentne (to rodzaj komórek które mają zdolność dania początku każdemu typowi komórek w dorosłym organizmie człowieka z wyjątkiem komórek łożyska), multipotentne (komórki mające zdolność zróżnicowania się w inne typy komórek ale określonej tkanki) oraz

Categories: Zdrowie

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin

Search Site