Wydarzenia

…o wszystkim

Niebezpieczne bałaganiarstwo

Posted by admin on Lipiec - 25 - 2012

Obowiązki domowe są czynnością, bez której nie moglibyśmy normalnie funkcjonować. Porządek i ład to podstawa, bez której leży cała organizacja normalnego dnia. W bałaganie nie da się bowiem normalnie funkcjonować. Nie tylko ze względów estetycznych. Przede wszystkim nieład rozprasza, powoduje zamieszanie, wydłuża czas pracy, z racji tego, że ciągle coś ginie i trzeba długotrwałych poszukiwań, by móc wyjść spokojnie z domu. Nieład jest nieszkodliwy dopóki nie zagraża naszemu zdrowiu.

Najwięcej problemu z ogarnięciem przestrzeni mają jednak osoby, które cierpią na manię zbieractwa. Łączy się ona często z zakupoholizmem i chorobami takimi jak depresja. Osoby, które w sposób obsesyjny otaczają się przedmiotami bardzo często w ten sposób kompensują sobie poczucie straty po odejściu bliskiej osoby, utracie pracy czy innym traumatycznym wydarzeniu.  Zbierają rzeczy, z którymi później nie potrafią sobie poradzić. Zazwyczaj nie są one uporządkowane, ale po prostu zagracają otoczenie. W ten prosty sposób szkodzą sobie jeszcze bardziej, gdyż takiej zagraconej powierzchni nie sposób jest posprzątać.

Dlatego zazwyczaj ludzie cierpiący na obsesyjne zbieractwo w ogóle nie sprzątają. Nie trudno się domyśleć, że w dość krótkim czasie narażają się na rozmaite choroby i inwazję rozmaitych insektów. Nie mycie takich sprzętów jak lodówki do zabudowy czy zmywarki Bosch skutkuje namnażaniem się bardzo groźnych bakterii, które mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia a tym samym życia. Najbardziej popularnym problemem z którym borykamy się na co dzień są roztocza. Występują w każdym domu – nawet tym, gdzie sprząta się regularnie.

Pożywiają się naskórkiem ludzkim i zagrażają nam, gdyż są pasożytami rozsiewającymi bakterie. To najmniej groźne niebezpieczeństwo. Poważniejszym są szczepy bakterii, które mogą zamieszkiwać zabrudzoną kuchnię czy łazienkę. Zmywarki do zabudowy mogą kryć gronkowce i paciorkowce, które robią bardzo duże spustoszenie w naszym organizmie i ciężko się z nich wyleczyć. Dlatego, jeśli zauważymy, że ktoś z naszych bliskich ma podobny problem – reagujmy!

Czartery Mazury

Podobne artykuły:

    None Found

Categories: Hobby, rozrywka

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Search Site