Wydarzenia

…o wszystkim

Ogórek zielony ma garniturek

Posted by admin on Sierpień - 8 - 2011

Są chrupiące, soczyste i aromatyczne. Idealnie nadają się na mizerię do sałatek, kiszenia czy do przekąszenia. Ogórki, bo o nich mowa, są krewnymi dyni, melona oraz tykwy. Latem, wybornie smakują na surowo, a zimą kiszone lub konserwowe. Nie brakuje również amatorów, zupa ogórkowe, która odpowiednio przyprawiony latem chłodzi, natomiast zima rozgrzewa. Sławą cieszy się również sok z ogórków, który ma właściwości odtruwające organizm oraz uspokajające.

Skąd się właściwie wziął ogórek w naszej kulturze? Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą sprzed 3000 lat.  Wychował się w Indiach, jednakże nie pochodzi on stamtąd. Jego rodzinne strony to starożytny Egiptu, Grecja oraz Rzym. Stamtąd rozprzestrzenił się po całej Europie oraz świecie. Jednakże ma on na swoim koncie gorsze, chudsze lata bytowania. Odkąd w koloniach angielskich w Ameryce rozeszła się pogłoska o szkodliwości jadania surowych warzyw, ogórek przez długi czas nie mógł się wybronić i uchodził za warzywo dobre dla bydła.
Obecnie jedno jest pewne, zawojował cały świat. Japończycy dekorują nim sushi i sałatki, Anglicy uwieńczają nim kanapki przy popołudniowej herbatce. Chłodniki z ogórkami w roli głównej mamy my, Polacy oraz Litwini.

Ogórek to warzywo bezkonkurencyjnie cenne. Ma olbrzymią zawartość witaminy C i minerałów, głównie wapnia, fosforu oraz magnezu. Ogórki zawierają, aż 95% wody przez co są niskokaloryczne oraz mają właściwości odchudzające. Doskonale również orzeźwiają oraz gaszą pragnienie. Stosowane są również w kosmetyce. Nie tylko wybielają cerę, ale także wygładzają zmarszczki oraz łagodzą podrażnienia.

Jeśli jeszcze nie odkryliśmy magicznych właściwości tego zielonego podłużnego cudaka musimy koniecznie odwiedzić restauracje Kraków, a tam z pewnością odkryjemy nie jedno jego oblicze.

Podobne artykuły:

 • Fizjologia smaku
 • Niegdyś w Polsce do posiłku spożywano obowiązkowo owocowy kompot. Dziś idąc z duchem czasu popijamy kolorowy napój bąbelkowy, sok lub po prostu wodę. Mieszkańcom gorącego Południa do posiłku towarzyszy wino. Każdy Włoch czy Francuz może chełpić się bogatą kolekcja win w swojej piwniczce lub barku.  Maja oni już tak wykształcone podniebienia i gusta , że

 • Festiwal wybornych smaków dla każdego
 • Dla tych, którzy pragną wybrać się w podróż po zapomnianych smakach przedwojennej Warszawy, szukając tradycji w tym najsmaczniejszym wydaniu, która pobudza zmysły oraz pieści podniebienie, naprzeciw wyszła Magdalena Gessler. Biała Gęś, to kolejna, czternasta restauracja, która 8 czerwca świętowała wielkie otwarcie. Wszystkie restauracje znanej polskiej restauratorki przede wszystkim urzekają smakiem – zarówno wnętrz, jak

 • Odchudzanie na szeroką skalę
 • Nie jedna matka zauważa pod swoim dachem wiele problemów związanych z dojrzewaniem ich latorośli. Jednakże gdy w grę wchodzi zdrowie dzieci, sprawy coraz bardziej się komplikują. Promowany na szeroką skalę rozmiar ciuchów XS daję się we znaki zwłaszcza dziewczynkom, które dążą do idealnej figury.
  Gdy mama nakrywa do stołu, a dorastająca córki stale odmawia wspólnego posiłku

 • Restauracja włoska w Krakowie
 • Da Pietro przy Rynku Głównym godnie reprezentuje restauracje Kraków, oferuje przede wszystkim dania kuchni włoskiej. Menu jest bogate i wciąż udoskonalane. Tradycyjne włoskie potrawy mieszają się z ich unowocześnianymi wersjami. Ceny są nawet dość przystępne, gdy weźmiemy pod uwagę lokalizację lokalu i jego renomę. Na początek zupa? Włoską Minestrone możemy zamówić już za 12 złotych.

 • Raj dla podniebienia
 • Ludzie lubujący się w zadowalaniu swojego podniebienia nie są wcale rzadkością i nie powinniśmy narzekać jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na to, by wiedzieć dokładnie jak powinno wyglądać nasze wymarzone danie. Aby doświadczyć takich przyjemności o jakich marzymy, konieczne będzie wymyślenie czego chcemy spróbować i wówczas będziemy mogli sobie poradzić bez problemu z tym. Kuchnia

Categories: Usługi

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin

Search Site