Wydarzenia

…o wszystkim

Piękno kobiet tkwi we… włosach

Posted by admin on Grudzień - 28 - 2011

Przeciętnie człowiek ma od 100 do 150 tys. włosów na głowie. Z kolei na 1 cm powierzchni ciała ich liczba wynosi od 150 do 750. Różnica jest zasadnicza ze względu na kolor a tym samym na grubość  włosa ( ciemniejszych jest znacznie mniej).

Ten nitkowaty twór naskórka posiadają jedynie ssaki.  Włosy znajdują się na całej skórze za wyjątkiem warg, wewnętrznej strony dłoni, powierzchni zgięć stawów oraz podeszw.  Wyrastają z zagłębień skóry, które tworzą kanały. To tak zwane mieszki włosa. Rolą włosa szczególnie u zwierząt jest termoregulacja i ochrona. U człowieka funkcja ta jest ograniczona ze względu na stosunkowo małą ich ilość.  Jednakże cała powierzchnia jest pokryta słabo widocznym meszkiem. Z kolei brwi występujące jedynie u człowieka stanowią ochronę oczu przed potem czy wodą a rzęsy chronią oczy przed kurzem i drobnymi owadami.

Włos składa się głównie z keratyny (białko proste), które wytwarzane jest w naskórku. Jego podstawową rolą jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi . Z kolei w pigmencie znajduje się barwnik (melanina nierozpuszczalna w wodzie a jedynie w kwasach i zasadach) nadający włosom i skórze kolor. Barwnik ziarnisty nadaje włosom odcień ciemny a barwnik rozproszony – jasny. Ilość barwnika rozproszonego decyduje o jasności włosa.

Włosy mogą przybierać różne kształty jak na przykład: proste, kręcone, falowane, skręcone, spiralne.  Włosy posiadają zdolność pochłaniania wody, przewodzenia elektryczności. Są także giętkie, elastyczne i trwałe.  Stan włosów, będący odzwierciedleniem kondycji organizmu pełni niemalże kluczową role w doborze naturalnym.

Równie ważną rolę odgrywa krew pępowinowa która jest źródłem komórki macierzyste. Te niewyspecjalizowane twory mogą dać początek wszystkim tkankom zamieniając się w dowolny typ komórek i zastępując uszkodzone komórki.

Podobne artykuły:

 • Podział komórek macierzystych
 • Komórki macierzyste dzielimy na cztery grupy:  totipotentne (komórki które ulegają zróżnicowaniu w każdy typ komórek na przykład do komórek tworzących łożysko),  pluripotentne (to rodzaj komórek które mają zdolność dania początku każdemu typowi komórek w dorosłym organizmie człowieka z wyjątkiem komórek łożyska), multipotentne (komórki mające zdolność zróżnicowania się w inne typy komórek ale określonej tkanki) oraz

 • Wyprawka na szóstkę
 • Rodzice pomimo iż komórki macierzyste „zainwestowali” w bank krwi pępowinowej to wrzesień nie sprzyja kolejnym inwestycjom w lokatę dzieci. Wyjazdy wakacyjne poważnie nadwątliły wiele rodzinnych budżetów, a na horyzoncie nowe wydatki związane ze szkoła oraz edukacją dzieci. Dla wielu rodziców oznacza to nie łatwą gimnastyką, albo nawet szkołę – oszczędzania oraz planowania. Cena jednej książki

 • Szlachetny płyn most wanted!
 • Krew, to jeden z podstawowych i bodaj czy nie najważniejszy płynów ustrojowych w organizmie człowieka. Różne sytuacje życiowe mogą wpłynąć na utratę większej lub mniejszej jej ilości. Jak co roku okres wakacyjny sprzyja liczbie wypadków, wzrasta zatem natężenie potrzeb operacji, zabiegów oraz transfuzji. Wakacje, urlopy i ekstremalne upały drastycznie wpłynęły na zmniejszenie liczby krwiodawców. Centrum

 • Grupa dzieci na bezludnej wyspie
 • W 1954 roku William Golding opublikował powieść „Władca much”. Książka ta na stałe weszła do kanonu najważniejszych powieści XX wieku. Autor w sposób świadomy nawiązał w swojej powieści do prozy autorów takich jak Daniel Defoe, George Orwell czy Aldous Huxley. To książka, gdzie w jasny sposób jest przedstawiony upadek kultury jaką stworzył człowiek.
  Powieść można określić

 • Komórki życia
 • Współczesne panuje moda na bycie fit i zdrową żywność – niestety jak każda moda, traktowana jest powierzchownie i przejściowo.                Paradoksalnie bowiem w społeczeństwie szerzą się choroby cywilizacyjne, których nawet nie zauważamy. Wbrew pozorom, nie powinny kojarzyć nam się one z dawnymi epidemiami gruźlicy czy cholery. Choroby cywilizacyjne są wynikiem rozwoju społeczeństwa i inaczej można

Categories: Zdrowie

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin

Search Site