Wydarzenia

…o wszystkim

Pisarki ostatnich lat

Posted by admin on Lipiec - 4 - 2012

Najnowsza literatura polska swój przełom osiągnęła w roku 1989, gdy nie tylko narodziły się nadzieję dla zaistnienia wolnego rynku i demokracji, ale powstał również rynek czytelniczy. Zdjęcie z literatury obowiązków patriotycznych i koniec cenzury sprawiły, że do tej pory rozkwitająca poezja zaczęła ustępować miejsce prozie. Wystarczyło kilka lat, by na rynku pojawiły się pisarki. A trzeba wiedzieć, iż piszących kobiet (i to piszących powieści) było jak na lekarstwo. Zmurszałe grono krytyków i teoretyków zadrżało. Zaczęły bowiem pojawiać się tematy, których literatura naszego pięknego kraju do tej pory nie poruszała.
Opisywane nowe podejścia do macierzyństwa, pracy zawodowej czy związków, zaczęły bardzo szybko szufladkowane być jako feministyczne. I choć niektóre autorki bardzo chciały i starały się by być zajadłymi feministkami, ich twórczość i czas pokazały zupełnie inne tendencje. Jak pamiętamy z nudnych lekcji polskiego – każda epoka literacka cechowała się określonymi prądami, stylami i gatunkami literackimi. Podejmowano podobne tematy i motywy. Co można powiedzieć o współczesnej polskiej prozie? Chyba to, że jest niejednorodna. Nie szanuje ani wzorców literackich, klasycznych gatunków i reguł, nie zna żadnej świętości – lecz nie jest to pogarda.
Dzięki zdjęciu z pisarzy gorsetu, jakim były powinności wobec narodu i zobowiązania polityczne, narodziła się twórczość wynikająca z potrzeby serca, z mocy wyobraźni. I choć krytycy tak chętnie mówili o niej na początku jako o postmodernistycznej, termin ten zużył się i wyczerpał zanim zdążył nabrać pełnego znaczenia. Ostatnie dwie dekady pozwalają bowiem wyróżnić pewne tendencje i tropy. Powstaje coraz więcej książek małoojczyźnianych, mówiących o powrocie do miejsca wychowania, do miejsc z dzieciństwa. Wygląda na to, że ta potrzeba odnalezienia na powrót znanego, oswojonego miejsca jest tak silna, że chętnie o niej się pisze – i, ku zaskoczeniu, czyta. Następne lata pokażą co przyniesie nam jeszcze płodne, młode pokolenie literatów.

Polecamy:
Dwory chasydzkie
9 rekonstrukcja

Podobne artykuły:

    None Found

Categories: Hobby, rozrywka

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Search Site