Wydarzenia

…o wszystkim

Podział komórek macierzystych

Posted by admin on Listopad - 25 - 2011

Komórki macierzyste dzielimy na cztery grupy:  totipotentne (komórki które ulegają zróżnicowaniu w każdy typ komórek na przykład do komórek tworzących łożysko),  pluripotentne (to rodzaj komórek które mają zdolność dania początku każdemu typowi komórek w dorosłym organizmie człowieka z wyjątkiem komórek łożyska), multipotentne (komórki mające zdolność zróżnicowania się w inne typy komórek ale określonej tkanki) oraz unipotentne (inaczej zwane prekursorowi)  posiadające zdolność wytwarzania komórek tylko jednego typu.

W tworzeniu się transgenicznych organizmów mają zastosowanie komórki macierzyste które są hodowane w kulturach in vitro. Embrionalne komórki macierzyste zastępują u pacjenta wybrany rodzaj komórki która jest uszkodzona. Niestety czasem dostarczenie organizmowi komórek embrionalnych powoduje tworzenie się potworniaków –  nowotworów, które rozrastają się i różnicują, nie mając jednorodnej budowy histologicznej, składające się z bezwładnie przemieszczanych rozmaitych komórek.

Komórki macierzyste  (http://www.bezcennydar.pl/o-komorkach/komorki-macierzyste-z-krwi-pepowinowej)niestety posiadają ograniczoną zdolność różnicowania się w różne inne tkanki. Wykazują jednak cechy które dają im przewagę nad komórkami embrionalnymi w zastosowaniu. Nie tworzą one pierwotniaków i jest możliwość  pobrania ich z organizmu pacjenta przez co zniwelowane jest ryzyko ich odrzucenia.  Kolejną zaletą tych komórek jest fakt, iż pozyskanie ich „dorosłych wersji” nie wiąże się z uszkodzeniem embrionu i nie tworzy protestów o naturze etnicznej.

Po licznych badaniach naukowców nad komórkami macierzystymi wysnuto wniosek, że mają one właściwości lecznicze dla organizmów.  Na początku były one stosowane na zwierzętach, jednak po licznych badaniach zastosowano tą metodę na ludziach, która w ostateczności dała bardzo dobre efekty. Obecnie komórki macierzyste są wykorzystywane w badaniach lub leczeniu ludzi.

Podobne artykuły:

 • Piękno kobiet tkwi we… włosach
 • Przeciętnie człowiek ma od 100 do 150 tys. włosów na głowie. Z kolei na 1 cm powierzchni ciała ich liczba wynosi od 150 do 750. Różnica jest zasadnicza ze względu na kolor a tym samym na grubość  włosa ( ciemniejszych jest znacznie mniej).
  Ten nitkowaty twór naskórka posiadają jedynie ssaki.  Włosy znajdują się na całej skórze

 • Komórki życia
 • Współczesne panuje moda na bycie fit i zdrową żywność – niestety jak każda moda, traktowana jest powierzchownie i przejściowo.                Paradoksalnie bowiem w społeczeństwie szerzą się choroby cywilizacyjne, których nawet nie zauważamy. Wbrew pozorom, nie powinny kojarzyć nam się one z dawnymi epidemiami gruźlicy czy cholery. Choroby cywilizacyjne są wynikiem rozwoju społeczeństwa i inaczej można

 • Wyprawka na szóstkę
 • Rodzice pomimo iż komórki macierzyste „zainwestowali” w bank krwi pępowinowej to wrzesień nie sprzyja kolejnym inwestycjom w lokatę dzieci. Wyjazdy wakacyjne poważnie nadwątliły wiele rodzinnych budżetów, a na horyzoncie nowe wydatki związane ze szkoła oraz edukacją dzieci. Dla wielu rodziców oznacza to nie łatwą gimnastyką, albo nawet szkołę – oszczędzania oraz planowania. Cena jednej książki

 • Grupa dzieci na bezludnej wyspie
 • W 1954 roku William Golding opublikował powieść „Władca much”. Książka ta na stałe weszła do kanonu najważniejszych powieści XX wieku. Autor w sposób świadomy nawiązał w swojej powieści do prozy autorów takich jak Daniel Defoe, George Orwell czy Aldous Huxley. To książka, gdzie w jasny sposób jest przedstawiony upadek kultury jaką stworzył człowiek.
  Powieść można określić

 • Mały Tarzan i witamina K
 • Postać heroicznego, nieustraszonego oraz dzielnego Tarzana wymyślił pisarz science fiction Edgar Rice Burroughs. Tarzan stał się bohaterem wielu powieści i filmów a także komiksów dla dzieci. Pierwsza opowieść o Tarzanie pod tytułem: Tarzan wśród małp ukazała się w 1912 roku. Następnie ukazały się dalsze części.
  Tarzan jako niemowlę trafił do afrykańskiej dżungli razem z rodzicami. Byli

Categories: Zdrowie

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin

Search Site