Wydarzenia

…o wszystkim

Polska Szkoła Plakatu

Posted by admin on Listopad - 10 - 2011

Polska Szkoła Plakatu jest to określenie, które powstało w latach 60. XX wieku. Używane było w stosunku do grupy artystów-plakacistów polskich, którzy zdobyli międzynarodową sławę. Znaczącymi przedstawicielami polskiej szkoły plakatu byli m.in. Jan Młodożeniec, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Mieczysław Górowski i Tamara Łempicka. Trudnili się oni wykonywaniem plakatów o tematyce kulturalnej (film, przedstawienia teatralne, wystawy, przedstawienia cyrkowe). Plakaty, które wykonywali przedstawiciele Polskiej Szkoły Plakatu były bardzo zróżnicowane stylistycznie. Łączyły je jednak lapidarność i oszczędność formy, ironia oraz nowatorskie liternictwo. Rodzaj twórczości polskich plakacistów określany bywał mianem „niezależności i bystrości rozumu”. Zainteresowanie polskimi plakaty Kraków rosło od 1948 roku, wtedy właśnie Henryk Tomaszewski (jeden z twórców polskiej szkoły plakatu) otrzymał pięć pierwszych nagród na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wiedniu. Nagrodzone wówczas zostały plakaty: ”Baryłeczka”,” Ludzie bez skrzydeł”,” Obywatel Kane”, ” Niepotrzebni mogą odejść” i  „ Symfonia pastoralna”. Już od lat. 40 polskie plakaty prezentowane były szeroko przed międzynarodową publicznością. W roku 1966 odbyło się I Międzynarodowe Biennale Plakatu (pierwsza na świece cykliczna impreza poświęcona sztuce plakatowej). Złoty medal zgarnął polski przedstawiciel tej sztuki Jan Lenica za plakat do opery „Wozzeck” Albana Berga wykonany w 1964 roku oraz określany jako „międzynarodowa ikona lat 60.”. Dwa lata później zostało otwarte pierwsze na świecie Muzeum Plakatu w Wilanowie. Z powstaniem tzw. szkoły polskiego plakatu związane są nazwiska Henryka Tomaszewskiego i Eryka Lipińskiego, którzy byli studentami ASP. Nowatorstwo artystów wchodzących w skład Polskiej Szkoły Plakatu polegało na szerokim użyciu środków wcześniej rzadko stosowanych w projektowaniu graficznym, takich jak kolaż, odręczna typografia w połączeniu z malarskim i często wysoce symbolicznym oraz aluzyjnym podejściem do tematu. Polscy graficy w tym czasie inspirowali się bardziej surrealizmem, a nawet taszyzmem, aniżeli trendami panującymi na plakatach na Zachodzie. Za ojców duchowych Polskiej Szkoły Plakatu uważa się Tadeusza Trepkowskiego i Henryka Tomaszewskiego. Obecnie, termin ten znają zapewne wszyscy. Przez długie lata polscy twórcy tworzący plakaty, które promowały filmy, przedstawienia teatralne czy muzykę swoimi pracami zachwycali odbiorców na całym świecie. Dziś wiele z tych plakatów uważanych jest za dzieła sztuki, a kolekcjonerzy traktują je wręcz jako swoiste rarytasy.

 

Monitorowanie pozycji w google

Podobne artykuły:

 • Piękna latem
 • Wielkimi krokami zbliża się przez wszystkich upragnione lato i wakacje. W kalendarzu coraz mocniej zaznaczone są krzyżyki, które odmierzają ilość dni do wyjazdu nad morze. Wakacje, słońce, plaża – to wszystko, aż dodaje pozytywnej energii. W mieście napotkać możemy plakaty oraz ulotki z pięknymi modelkami w skąpych strojach kąpielowych reklamujących najnowsze kolekcje.
  A tymczasem my patrząc

 • Współczesna agencja reklamowa
 • Branża reklamowa znana jest już od początku XX wieku, kiedy to pierwsze, profesjonalne agencje zaczęły się pojawiać. Branża od tego czasu przeszła długą drogę: pierw reklamy ukazywały się w gazetach, później doszło radio, następnie telewizja. Dzisiaj każde z tych mediów jest częścią kampanii, jednak to internet jest obecnie najważniejszy.

  Współczesna agencja reklamowa czerpie z tradycji branży,

 • Wielki format to jest to
 • Pojęcie wielki format może się okazać się bardzo szerokie, ponieważ właściwie odnosić może się do wielu rzeczy, które nie tylko mają możliwości posiadania wielkich wymiarów fizycznych, ale także na przykład bycia czymś bardzo ważnym. Ale oczywiście najbardziej popularne jest powiedzenie tego na rzeczy takie jak na przykład banery reklamowe, które zazwyczaj posiadają

Categories: Reklama

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin

Search Site