Wydarzenia

…o wszystkim

Szlachetny płyn most wanted!

Posted by admin on Czerwiec - 29 - 2011

Krew, to jeden z podstawowych i bodaj czy nie najważniejszy płynów ustrojowych w organizmie człowieka. Różne sytuacje życiowe mogą wpłynąć na utratę większej lub mniejszej jej ilości. Jak co roku okres wakacyjny sprzyja liczbie wypadków, wzrasta zatem natężenie potrzeb operacji, zabiegów oraz transfuzji. Wakacje, urlopy i ekstremalne upały drastycznie wpłynęły na zmniejszenie liczby krwiodawców. Centrum krwiodawstwa walczy o każdą jednostkę krwi, szpitale dostosowują zabiegi do zapasu krwi lub przekładają je, a niejednokrotnie każda minuta jest ważna, aby ocalić ludzkie życie.
Zdecydowanie mniej ludzi oddaje krew, a o wiele więcej jest przypadków, które potrzebują ją. Nie tylko studenci oraz uczniowie maja wakacje, ale i ludzie wyjeżdżają na urlopy. Swoje piętno odcisnęły również upały oraz wysokie temperatury, kiedy to wiele osób unika wychodzenia z domu w ogóle, a co dopiero myśleć o oddawaniu krwi. Ponadto krwiodawca musi być okazem zdrowia oraz charakteryzować się nader idealnym samopoczuciem. Oddawanie krwi musi być przede wszystkim bezpieczne dla dawcy.
Pracownicy Centrum Krwiodawstwa dwoją się i troją jak zachęcić do oddawania krwi, prowadzone są różne akcje oraz kampanie promujące ten szlachetny gest. Na ulice miast wyjeżdżają ambulanse przystosowane do pobierania krwi. Na rynkach aranżowane są konkursy z nagrodami dla dawców. Kampanie takie posiadają już całe zaplecze organizatorów, fundatorów oraz znanych z show biznesu twarzy, które maja przyciągać. Ostatnio do owego „banku” dołączył również Robert Kubica, który podczas wypadku stracił kilka litrów krwi i sam jej potrzebował, teraz nakłania młodych i zdrowych ludzi, że warto oddać krew.
Również krew pępowinowa, jest bardzo ważna podczas ratowania ludzkiego życia. To „szlachetny” płyn, który nie wiadomo kiedy może okazać się wręcz niezbędny do ratowania życia naszego lub kogoś z naszych bliskich.

Podobne artykuły:

 • Krew na wagę złota
 • Życie bez krwi byłoby niemożliwe. Serce pompujące krew przez sieć naczyń krwionośnych i żył dostarcza komórkom składników odżywczych i tlen oraz usuwa uboczne produkty przemiany materii.
  Krew pępowinowa (http://www.bezcennydar.pl/o-komorkach/banki-krwi-pepowinowej)  to substancja podtrzymująca życie. Ciągle krąży w organizmach żywych dostarczając komórkom pożywienia by te z kolei wytworzyły energię oraz regenerowały tkanki. Krew to także „służba oczyszczająca” usuwająca z

 • Komórki życia
 • Współczesne panuje moda na bycie fit i zdrową żywność – niestety jak każda moda, traktowana jest powierzchownie i przejściowo.                Paradoksalnie bowiem w społeczeństwie szerzą się choroby cywilizacyjne, których nawet nie zauważamy. Wbrew pozorom, nie powinny kojarzyć nam się one z dawnymi epidemiami gruźlicy czy cholery. Choroby cywilizacyjne są wynikiem rozwoju społeczeństwa i inaczej można

 • Mały Tarzan i witamina K
 • Postać heroicznego, nieustraszonego oraz dzielnego Tarzana wymyślił pisarz science fiction Edgar Rice Burroughs. Tarzan stał się bohaterem wielu powieści i filmów a także komiksów dla dzieci. Pierwsza opowieść o Tarzanie pod tytułem: Tarzan wśród małp ukazała się w 1912 roku. Następnie ukazały się dalsze części.
  Tarzan jako niemowlę trafił do afrykańskiej dżungli razem z rodzicami. Byli

 • Grupa dzieci na bezludnej wyspie
 • W 1954 roku William Golding opublikował powieść „Władca much”. Książka ta na stałe weszła do kanonu najważniejszych powieści XX wieku. Autor w sposób świadomy nawiązał w swojej powieści do prozy autorów takich jak Daniel Defoe, George Orwell czy Aldous Huxley. To książka, gdzie w jasny sposób jest przedstawiony upadek kultury jaką stworzył człowiek.
  Powieść można określić

 • Piękno kobiet tkwi we… włosach
 • Przeciętnie człowiek ma od 100 do 150 tys. włosów na głowie. Z kolei na 1 cm powierzchni ciała ich liczba wynosi od 150 do 750. Różnica jest zasadnicza ze względu na kolor a tym samym na grubość  włosa ( ciemniejszych jest znacznie mniej).
  Ten nitkowaty twór naskórka posiadają jedynie ssaki.  Włosy znajdują się na całej skórze

Categories: Zdrowie

Leave a Reply


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin

Search Site